World Travelers


Australia to kontynent, gdzie powietrze drży od dźwięków, a największy w tym udział mają ptaki. Nawet w takiej metropolii jak Sydney żyje mnóstwo zwierząt. Oprócz ptaków, oczywiście kangury, a także węże, szarańcza, jaszczury, pająki ptaszniki. Sprzyja temu duża liczba parków, ogrodów i innych terenów zielonych. Skrzydlatym symbolem Australii jest kokobara – mały złotobrązowy ptak z niebieskimi piórami na skrzydłach i nieproporcjonalnie dużym dziobem. To śmiejący się ptak. Dźwięki, jakie wydaje do złudzenia przypominają ludzki śmiech. Niektórzy mówią, że Australijczycy dlatego są tacy pogodni, bo mają właśnie kokobarę. Zamieszkuje tam również wiele papug: wrzeszczących, mówiących, białych i kolorowych.

 


Bezkresne pustkowia Australii to trudne tereny do uprawiania turystyki

 

Miasta

W miastach jest gęsto od ludzi i zwierząt, ale Australia ma najmniejsze zaludnienie ze wszystkich kontynentów, nie licząc Antarktydy. Wynosi ono 4 osoby na kilometr kwadratowy. Jeśli pytamy o stolicę Australii, to najpierw przychodzą nam na myśl miasta SydneyMelbourneSydney jest najstarszym miastem w Australii. Niegdyś było brytyjską kolonią karną i stolicą. Leżąca na przylądku Bennelong opera z 1973 roku, symbol miasta, ma oryginalne kształty. Zadaszenie przypomina żagle statków, które odkryły Australię 240 lat temu. Melbournezostało wybrane najlepszym miastem do życia na świecie, w 2002 i ponownie w 2004 roku. Posiada największą liczbę zagranicznych studentów po Londynie, Nowym Jorku i Paryżu. Jest największym skupiskiem polonijnymAustralii. Gdy miasta te rywalizowały o status stolicy, rząd zdecydował się wybrać za siedzibę władz państwowych Canberrę, która jest stolicą Australii od 1927 roku. Położona w Alpach Australijskich nad rzeką Molonglo, na wysokości 550-700 m n.p.m., pomiędzy Sydney (320 km) i Melbourne (480 km) zbudowana została jak park. Jest tam mnóstwo zieleni.

Pustkowie

Jednak metropolie miejskie, mimo iż wysoko rozwinięte to bardzo niewielki ułamek powierzchni tego szóstego co do wielkości państwa na świecie. Poza miastami rozciąga się bezkresna przestrzeń. Jest to jeden z najbardziej płaskich kontynentów ze średnią wysokością 292 m. Obszar pustynny zajmuje powierzchnię większą niż na jakimkolwiek innym kontynencie. Dwie trzecie kraju leży w klimacie suchym lub półsuchym.

Aborygeni

Poza miasto zepchnięci zostali Aborygeni, rdzenni mieszkańcy najmniejszego kontynentu świata. Gdy uda nam się spotkać z Aborygenami i spędzić w buszu kilka dni, przekonamy się, że są to bardzo otwarci i przyjaźni ludzie, narażeni niestety na wpływ cywilizacji. Ci z nich, którzy chcieli dołączyć do „lepszego” świata zapłacili za to nieraz bardzo wysoką cenę odrzucenia przez swoje plemię, pogardy ze stronty białych, chorób i ubóstwa.

Kontrowersyjne przysmaki

Przysmakiem Aborygenów i cennym źródłem białka dla dzieci i kobiet, które najczęściej zajmują się ich zbieraniem, są witchetty grub - duże białe larwy ciem. Określenia tego używa się jednak na wszystkie duże białe larwy. Jedząc surowe lub pieczone larwy można się doszukać smaków migdałów i kurczaka. Mniej kontrowersyjnym przysmakiem, charakterystycznym dla kuchni australijskiej jest pie floater - pasztecik mięsny z ciasta francuskiego podawany na zielonej zupie groszkowej. Musi być położony do góry nogami i obficie polany keczupem. Pochodzi z Adelajdy, a kiedy miasto odwiedza Joe Cocker zawsze zamawia „floatera”.

Rytuał picia herbaty i kawy

Przebywając na Antypodach na pewno zetkniemy się z batonikiem Tim Tam, złożonym z wafli, przełożonych masą smakową i oblanych czekoladą. Australijczycy zajadają się nim na każdym kroku i wymyślili bardzo specyficzny sposób picia kawy lub herbaty przez Tim Tama. Wielką zwolenniczką tego rytuału, zwanego Tim Tam Slum, Tim Tam Explosion, Tim Tam Orgasm jest aktorka Jennifer Love Hewitt, a polega on na tym, że odgryza się końcówki lub róg batonika i powoli, wkłada jeden z nich do filiżanki, drugi do ust i powoli wsysa się napój. Nie możemy zapomnieć, że Australia dała nam też Nicole Kidman i Russella Crowe`a.

Informacje ogólne

Oficjalna nazwa: Związek Australijski
Powierzchnia: 7 682 300 km2
Ludność: 21 714 000; na 1 km2 2,8
Stolica: Canberra
Ustrój: monarchia konstytucyjna
Waluta: 1 dolar australijski = 100 centów
Język: angielski (urzędowy), języki aborygeńskie i inne utrzymane przez grupy imigrantów
Religie: chrześcijaństwo (katolicy 26%, anglikanie 24%, unitarianie 8%), inne religie: muzułmanie, buddyści, wyznawcy islamu



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl