World Travelers






Moskwa

 

El KremlinKreml jest wielkim symbolem Moskwy. Tutaj znajdują się najważniejsze zabytki rosyjskiej stolicy jak również budynki administracyjne
i oficjalne rezydencja prezydenta kraju.

Kreml, emblemat władzy rosyjskiej, został zbudowany już w roku 1156, kiedy to książę Dołgoruki wybrał te tereny na konstrukcje
swej pierwszej drewnianej twierdzy.  Nowa i wspaniała budowla została stworzona na rozkaz cara Iwana III pod koniec XV wieku.
W czasach stalinowskich twierdza została zamknięta dla zwiedzających, a niektóre pałace w tym czasie zostały zniszczone. Ten kompleks budynków został na nowo otwarty dla zwiedzających dopiero 2 lata po śmierci Stalina w 1955 roku.

Kreml w swoim wnętrzu chowa rozmaite zabytki m.in.:

Torre de TroitskayaWieża Troicka
Przez bramę tej wieży przechodziły rodziny carów rosyjskich. Obecnie jedna z dwóch wież jest dostępna dla zwiedzających, Wieża Troicka
o 76 metrach wysokości. Jest to najwyższa wieża na Kremlu. Została skonstruowana w latach 1495-1499.  Kiedy do Moskwy w 1812 przybył Napoleon triumfalnie wkroczył przez bramę właśnie tej wieży.

Pałac Zjazdów: 
Został zbudowany na zlecenie Nikity Chruszczowa w 1959 roku, by mogły się w nim odbywać zjazdy Partii Komunistycznej. Budynek ma 129 metrów długość. W latach dziewięćdziesiątych w tym pałacu odbywały się zebrania polityków, jednakże obecnie w tej sali swoją siedzibę ma Balet Kremlowski.

Wieża – dzwonnica Iwana Wielkiego
Wieża ta powstała w latach 1505-1508. W 1600 roku car Godunov zarządził podwyższenie wieży, w tamtej epoce ze swoimi 81 metrami campanario de Iván El Grandewysokości była najwyższym budynkiem Moskwy. Razem z wieżą istnieje także dzwonnica, która posiada 21 dzwonów, największy z nich ważył 64 tony, nazywa się dzwonem Uspienskim. W wieku XVII przed dzwonnicą umieszczono dzwon
Car – miał 200 ton i był największym dzwonem na świecie. Niestety w 1701 roku podczas pożaru upadł i zniszczył się.

La Catedral de la AsunciónSobór Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny (po rosyjsku Uspenski sobor), jest jedną z najważniejszych świątyń w stolicy, i jedną z najstarszych na Moskiewskim Kremlu.  Sobór ten powstał z białego kamienia.
W tym miejscu odbywały się koronacje książąt jak również pogrzeby patriarchów kościoła prawosławnego.

La Catedral del ArcángelSobór Archangielski (po rosyjsku: Arjanguelsky sobor) został zbudowany w 1333,  zrekonstruowany w latach 1505-1508. W tej katedrze aż do wieku XVII chowani byli carowie i wielcy książęta rosyjscy.  W Soborze Archangielskim znajduje się 54 grobów. W tym miejscu odbywały się również celebracje zwycięstw armii rosyjskiej, koronacje, śluby i pogrzeby rosyjskich carów.

El Gran Palacio del KremlinWielkie Pałac Kremlowski – oficjalna siedziba prezydenta Rosji.  Skonstruowany w XVIII wieku. W połowie wieku XIX car Mikołaj I wybrał ten budynek na rezydencję rodziny carskiej. Aktualnie w salach pałacu przyjmuje się zagranicznych dyplomatów.

Orużejna PałataOrużejna Pałata
Jest to kolekcja skarbów, które nabyte zostały przez carów i rosyjskie książęta. Tutaj możemy zobaczyć interesujące eksponaty takie jak na przykład korona, którą używano do koronacji, jak również koronacyjną suknie Katarzyny Wielkiej.  W tym budynku znajduje się Diamentowy Skarbiec, który jest oddzielnym muzeum. Możemy podziwiać w nim bogactwa tj. biżuterie, diamenty carów i rosyjskich książąt.

Arsenal 
Jego konstrukcja rozpoczęła się w 1701 i trwała do roku 1736. Arsenal był składem broni i amunicji. Obecnie niestety nie można zwiedzać budynku, gdyż jest on siedzibą straży kremlowskiej. 

Jardín de AlejandroOgród Aleksandrowski 
Jest to przepiękny ogród, którego nazwa pochodzi od imienia cara Aleksandra I. Od 1967 roku w ogrodzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Plaza RojaPlac Czerwony 
Jest to najsławniejszy plac w Moskwie. Miejsce handlowe o długości 330 metrów i szerokości 70 metrów.  Jest to trzeci największy plac na świecie.  Miejsce to jest centrum rosyjskiej stolicy. Tutaj znajduje się Mauzoleum Lenina.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego – cerkiew położona na Placu Czerwonym, najbardziej znana w Moskwie, jest emblematem miasta. Znana dzięki swojej niecodziennej architekturze, która wydaje sięCatedral de San Basiliobyć
jak z bajek dla dzieci.

Konstrukcje tego soboru zarządził car Iwan Groźny, zbudowana została w latach 1555- 1561, aby upamiętnić zdobycie Kazania.

Legenda mówi, że Iwan Groźny pozostawił ślepymi architektów, którzy budowali tą cerkiew, by już nigdy więcej nie skonstruowali takiego podobnego cuda.

Jednakże nie wiadomo czy jest to rzeczywiście prawda gdyż architekt Póstnik Yákovlev kilka lat później brał udział w budowaniu Kremla Kazańskiego.

La Catedral del Cristo SalvadorCerkiew Chrystusa Zbawiciela największa na całym świecie cerkiew prawosławna, położona w centrum stolicy rosyjskiej, nad rzeką Moskwą.

Została zbudowana w XIX wieku, a jej historia jest bardzo interesująca.
Po zwycięstwie armii rosyjskiej w wojnie przeciwko Napoleonowi w 1812 roku, car Aleksandrem I zarządził konstrukcję cerkwi, by upamiętnić to wydarzenie.

Pieniądze na budowę zostały zebrane przez mieszkańców rosyjskich. Jednakże w 1826 roku konstrukcja została przerwana z braku funduszy.

Legenda głosi, że ksieni Monastyru Kobieckiego została wyrzucona z klasztoru z powodu rzucenia klątwy na cerkiew. Przewidywała, że kościół nie przetrwa więcej niż 50 lat.

Budowa cerkwi trwała bardzo długo, by w końcu zostać ukończona w 1883 roku. W 1930 Stalin zdecydował o zbudowaniu Pałacu Rad, a świątynie przeszkadzała w tej konstrukcji. Stalin zarządził zburzenie budynku. W 1931 roku cerkiew została wysadzona w powietrze.  

Rekonstrukcja kościoła rozpoczęła się w 1994 roku. Inauguracja oficjalna tej cerkwi miała miejsce w sierpniu 2000 roku.

Mauzoleum Lenina
Mauzoleum LeninaTo jedna z najbardziej znanych i znamiennych atrakcji turystycznych rosyjskiej stolicy.
Jest to Mauzoleum Włodzimierza Ilicza Lenina  bardziej znanego jako Lenin. Gmach ten mieści się na Placu Czerwonym i został zbudowany w latach 1929-1930. 
W tym budynku nie tylko został pochowany Lenin, lecz także Józef Stalin.

Obecnie Mauzoleum jest otwarte parę razy w tygodniu, tylko na kilka godzin. Można je zwiedzać od wtorku do czwartku, jak również w soboty i niedziele, zawsze od 10.00 do 13.00. Zabronione jest używanie aparatów i kamer.

Mumia jest poddawana dwa razy w ciągu tygodnia zabiegom kontrolnym – zabezpieczającym. A co 18 miesięcy ma miejsce jej kompleksowa konserwacja (w tym czasie muzeum jest zamknięte dla zwiedzających).

 

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl